Tekst af
ALLAN B. RIX
Allan har mere end 15 års erfaring som leder i større produktionsvirksomheder, hvor han blandt andet har stået i spidsen for den totale implementering af Lean.
KUNNE DU LIDE DENNE HISTORIE? DEL DEN MED ANDRE.
9. Marts, 2026
Når vækst kræver mere end flere kvadratmeter En Lean analyse af produktionsflow, kapacitet og skalering
En dansk producent af medicinsk udstyr stod over for et ambitiøst vækstmål: Markant øget output på kort tid. Lean Akademiet blev inviteret ind for at vurdere, om løsningen var flere kvadratmeter - eller bedre flow.
Et ambitiøst vækstmål i et specialiseret marked
Lean Akademiet blev kontaktet af en dansk producent og distributør af medicinsk udstyr, der opererer i et specialiseret og reguleret marked med høje krav til kvalitet og præcision. Virksomhedens produktportefølje spænder fra specialfremstillede produkter til mere standardiserede produkter og salgsvarer.
På tidspunktet for henvendelsen stod virksomheden over for et markant strategisk vækstmål, idet ledelsen havde besluttet at øge produktionsoutputtet med 50 % inden for de næste par år. Dette vækstmål skabte et akut behov for at vurdere, om den eksisterende produktionsopsætning, organisering og fysiske rammer kunne understøtte den ønskede udvikling.
Fragmenteret produktion på tværs af lokationer
Virksomhedens både produktion og administrative funktioner var på daværende tidspunkt fordelt over fire geografisk adskilte lokationer. Denne struktur medførte logistiske udfordringer, forringet kommunikation på tværs og øget intern transport. Dertil oplevede virksomheden de fysiske kvadratmeter som en udfordring, der hæmmede et optimalt flow. Virksomheden vurderede disse problematikker som de mest betydelige barrierer for den ønskede vækst. Som led i vækststrategien havde virksomheden derfor identificeret én lokation med et større samlet areal, hvor man ønskede at samle hele virksomheden under samme tag. Formålet var at skabe bedre sammenhæng i produktionen, reducere interne transportafstande og opnå stordriftsfordele.
Analyse baseret på data, observationer og dialog
Lean Akademiets opgave var at gennemføre en grundig analyse af virksomhedens produktion med henblik på at vurdere både potentialet ved en fysisk sammenlægning af de eksisterende lokationer og de forventede gevinster ved at råde over flere kvadratmeter.
Selve analysen blev gennemført over to intensive dage og bestod af en kombination af kvantitativ og kvalitativ dataindsamling. Lean Akademiet foretog observationer direkte i produktionen, indsamlede relevante produktionsdata og gennemførte interviews med medarbejdere på tværs af funktioner og niveauer i organisationen. Der blev gennemført en detaljeret gennemgang af eksisterende processer, arbejdsgange og interne afhængigheder for at skabe et helhedsorienteret billede af den nuværende drift.
Denne analyse dannede grundlag for en rapport med det formål at belyse både forbedringspotentialer og de forventede gevinster ved en eventuel fysisk samling af produktionen. Rapporten indledtes med en gennemgang af den nuværende situation, hvor en værdistrømsanalyse identificerede flaskehalse, mellemvarelager og observeret spild, mens et tilhørende spaghettidiagram illustrerede uhensigtsmæssige bevægelser i forhold til ønsket flow. Gennem analysen blev det tydeligt, hvor i de eksisterende arbejdsgange og fysiske rammer flowet blev begrænset, og hvilke forhold der hæmmede et højere output. Analysen af den nuværende situation blev konkluderet med en vurdering og beregning af, hvor mange produkter virksomheden maksimalt ville kunne producere ved en bedre anvendelse af den tilgængelige kapacitet og kvadratmeter.
Muligheder for et fremtidigt design
Herefter afdækkede rapporten vores forslag til et fremtidigt design med udgangspunkt i Lean tankegangen og design principper. Det fremtidige design blev præsenteret i to tidsperspektiver: Et kortsigtet perspektiv, der fokuserede på at optimere flow og udnytte den eksisterende kapacitet bedre inden for de nuværende fysiske rammer, og et langsigtet perspektiv, der tog udgangspunkt i en fysisk samling og flere kvadratmeter med henblik på både at optimere flow og øge den samlede kapacitet. En gap-analyse viste forskellen mellem den nuværende situation og det foreslåede fremtidige design og fremhævede de væsentligste udfordringer, som udgjorde disse gap. Rapporten blev afsluttet med en række konkrete anbefalinger til at lukke de identificerede gap samt en vurdering af de potentielle gevinster, herunder øget output, reduceret intern transport, forbedret kommunikation og mere effektiv udnyttelse af ressourcer.
Resultaterne: Flytning er nødvendig – men ikke nok
Analysen viste, at den geografiske opdeling af produktionen ikke i sig selv udgjorde en væsentlig begrænsning, idet produkterne som led i produktionsprocessen skulle forædles eksternt før de herefter blev sendt videre til den næste lokation. I stedet pegede analysen på, at flaskehalse i processerne udgjorde den primære barriere for øget output. Disse flaskehalse skabte mellemvarelager og ventetid, samt begrænsede output. Der blev derfor identificeret et forbedringspotentiale i de eksisterende rammer. En umiddelbar og hurtig løsning ville være at tilføre ekstra kapacitet til flaskehalsen, men rapporten lagde vægt på, hvordan processerne kunne effektiviseres og produktionsplanlægningen omlægges, med henblik på at opnå tilsvarende effekt. Med vores anbefalinger ville man få en væsentlig produktionsforøgelse uden at foretage en fysisk flytning, og en yderligere stigning krævede en udvidelse af produktionskapaciteten samt en gentænkning af den fysiske indretning - noget de nuværende kvadratmeter ikke kunne rumme. En fysisk flytning er derfor en nødvendighed for at realisere den ønskede langsigtede vækst.
Risikoen ved at flytte uden at optimere
Rapporten blev præsenteret og drøftet lokalt hos virksomheden sammen med ledelse og relevante nøglepersoner. Dette gav anledning til en god dialog og førte til vigtige refleksioner og overvejelser som led i ledelsens beslutningstagen.
En af de væsentligste refleksioner var, at selvom ønsket om flere kvadratmeter både var forståeligt og fortsat relevant, viste resultaterne også, at den fulde effekt af en flytning kun ville kunne realiseres, hvis virksomheden forudgående optimerede sine processer og sit flow. Uden denne indsats ville der være en betydelig risiko for blot at flytte eksisterende uhensigtsmæssige arbejdsgange direkte over i nye fysiske rammer uden reel forbedring. Denne erkendelse var særlig vigtig, fordi virksomheden tidligt i forløbet havde en stærk overbevisning om, at en flytning var nødvendig, og at yderligere potentiale inden for de eksisterende rammer var begrænset.
Videre samarbejde og implementering
Efter afslutningen af analysen vil Lean Akademiet fortsætte samarbejde med virksomheden ved at understøtte udviklingen af kompetencer i organisationen samt yde støtte til implementeringen af de identificerede forbedringstiltag.
KUNNE DU LIDE DENNE HISTORIE? DEL DEN MED ANDRE.
Tekst af
ALLAN B. RIX
Allan har mere end 15 års erfaring som leder i større produktionsvirksomheder, hvor han blandt andet har stået i spidsen for den totale implementering af Lean.
RELATERET LÆSNING
Vil du læse mere? Vi har samlet et par artikler, der måske kan inspirere dig i dit videre forbedringsarbejde.
Lean understøtter vækstrejsen
Lean forbedringsprojekt hos Jern og Glas
- LA Library
- Case
- Lean
- Artikel
- Six Sigma
- Ledelse
- Bæredygtighed
- TWI
- VSA
- Kaizen
- Adfærd
- Toyota Kata
- Podcast
- 5S
Lean analyse af produktionsflow og kapacitet
Se hvordan en producent af medicinsk udstyr øgede output uden flere kvadratmeter
9. Marts, 2026
Allan B. Rix
Gage R&R
Når organisationer arbejder datadrevet, er et pålideligt målesystem en forudsætning for meningsfulde analyser og beslutninger.
2. Februar, 2026
Kion Schmeltzer
Målesystemanalyse med kategoriske data
Når vi ikke måler, men vurderer. Datadrevne beslutninger forudsætter ikke kun data...
23. Januar, 2026
Kion Schmeltzer
Hvad er MSA (Målesystemanalyse)?
Hvorfor er den afgørende for datadrevne beslutninger?
16. Januar, 2026
Kion Schmeltzer
Den grundlæggende årsag til spild
Om hvordan manglende vision og strategi skaber den største Lean spildtype.
19. November, 2025
Henrik Schalech
Kan vi problemløse menneskelige fejl?
Menneskelige fejl sker – det er helt naturligt. Vi kender alle til at glemme...
22. Oktober, 2025
Amalie Khiljee
Fra træning til millionbesparelser
- når kompetenceudvikling bliver en strategisk styrke
3. September, 2025
Ralf Skovmand
Lean som løftestang
I vores arbejde som konsulenter oplever vi mange virksomheder og organisationer, der kæmper...
2. September, 2025
Henrik Schalech
Kommunikér forandring med PIR
Vil du have andre med på dit Lean projekt, skal de først og fremmest forstå, hvorfor det...
14. August, 2025
Amalie Khiljee
Lean kommunikation
Lean kommunikation handler om, at dialogen er tydelig, målrettet og værdiskabende.
1. Juli, 2025
Amalie Khiljee
Just in Time
Et af de mest kendte og centrale begreber i Lean filosofien er ’Just in Time’ (JIT).
13. June, 2025
Morten Friis Jacobsen
Fem trin til succes med Lean i hverdagen
Lean er mere end blot en teoretisk ramme, meget mere. Det er en praktisk tilgang, der kan ændre måden...
15. Maj, 2025
Henrik Schalech
Forandringsledelse og organisatorisk forankring med ADKAR
Forandringsledelse er en afgørende faktor, når vi skal implementere Lean.
29. April, 2025
Pernille Landbo
Lean og Bæredygtighed: En integreret tilgang
Lean handler om at eliminere spild og skabe værdi – men hvad...
28. Marts 2025
Henrik Schalech
Måling af medarbejdertilfredshed
Hvordan måler vi på medarbejdertilfredshed. En måling af medarbejdertilfredshed...
10. Februar, 2025
Henrik Schalech
Kulturændring
Kulturændring er svært - Lean kulturen kommer ikke af sig selv
4. Januar 2025
Ann Møller Svendsen
Lean Ledelse
Ledelsen bør efterspørge Lean og det skal ske fra toppen...
4. December 2024
Ann Møller Svendsen
Styrk din bæredygtighedsindsats med Lean
Mange kæmper med at finde balancen mellem effektivitet og ansvarlighed...
18. November, 2024
Henrik Schalech
Lean understøtter vækstrejsen...
Læs med her, hvor Allan B. Rix er i samtale med fabriksdirektør...
28. Oktober, 2024
Allan B. Rix
Kunsten at følge og fastholde en standard
Hvis vi som virksomhed vil arbejde med Lean og skabe en forbedringskultur...
11. September 2024
Allan B. Rix
AI og Six Sigma I fremtidens optimeringsarbejde
Six Sigma styrker vores forståelse...
29. August, 2024
Kion Schmeltzer
A3 Problemløsning med Six Sigma
Hvordan A3 problemløsning (Praktisk Problemløsning...
1. Juli, 2024
Kion Schmeltzer
Målstyring
Hvad er målstyring og hvorfor skal vi målstyre? Nedbrydning af mål...
24. Maj 2024
Ann Møller Svendsen
Vejledning til VSA - administration
Kortlægning af værdistrømsanalyse i administration...
21. Maj 2024
Ann Møller Svendsen
Vejledning til VSA - produktion
Fremgangsmåde til kortlægning af værdistrømsanalyse i produktion...
21. Maj 2024
Ann Møller Svendsen
Værdistrømsanalyse i produktion
Hvordan skaber vi et overblik over produktionen, så vi kan skabe...
17. Maj 2024
Morten Friis Jacobsen
Hvad er Kaizen?
Hvordan du kan involvere dine medarbejdere i at lave løbende...
13. Maj 2024
Morten Friis Jacobsen
Tillidsbaseret Lean
Hvis den fulde effekt af Lean skal opnås, skal der udvises tillid...
25. April 2024
Ann Møller Svendsen
Lean Virksomhed
Få et hurtigt overblik over Lean. En vej til tilfredse kunder og glade...
29. Marts 2024
Ann Møller Svendsen
Coaching og GROW-modellen
Blandt de mange coachingmodeller, står GROW-modellen ud som en...
26. Februar, 2024
Henrik Schalech
Kunsten at vælge det rette værktøj
Hvilket Lean værktøj er det bedste og mest anvendte? Værktøj er ikke målet...
9. Januar, 2024
Allan B. Rix
Lean Startup
Lean Startup giver dig et rammeværktøj til at udvikle og innovere nye...
15. December, 2023
Amalie Khiljee
Toyota Kata som Kaizen Blitz
En kortsigtet metode til at skabe momentum og synliggøre...
30. November, 2023
Morten Friis Jacobsen
Coop implementerer TWI og TTT
Coop har implementeret TWI og TTT og uddannet interne...
5. Oktober, 2023
Pernille Landbo
Flow i et DMAIC projekt
Vil du lære at skabe flow i et DMAIC projekt? Vi giver dig et overblik...
11. Juli, 2023
Kion Schmeltzer
Quality Function Deployment
Quality Function Deployment (QFD) oversætter forventninger til...
27. Juni, 2023
Kion Schmeltzer
Failure Mode Effect analysis
Failure Mode Effect Analysis (FMEA) er en struktureret og systematisk...
4. Maj 2023
Kion Schmeltzer
Lean forbedringsprojekt hos Jern og Glas
I denne case får du et indblik i, hvad implementeringen af Lean...
24. April, 2023
Kurt Hansen
Lean med Morten Münster
Der findes en metode, der gør, at medarbejderne får det bedre...
18. April, 2023
Ann Møller Svendsen
Skab forståelse for Lean forandringen
Brug adfærdsprofiler som et redskab til at skabe forståelse hos alle dine...
20. Marts, 2023
Pernille Landbo
Leader Standard Work
Hvordan skaber vi større fokus på at standardisere ledelsesarbejdet...
10. Februar, 2023
Ann Møller Svendsen
Når 5S bliver til mere end bare oprydning
Et 5S-system kræver først og fremmest god ledelse. Det er ledelsen...
9. September, 2022
Ann Møller Svendsen
Hvad er 5S?
5S er et værktøj fra Lean værktøjskassen, der har til formål at skabe orden...
15. August, 2022
Ann Møller Svendsen
Lean kan løfte bæredygtighed
Lean kan være vejen til at opnå et nyt syn på bæredygtighed som en...
30. Juni, 2022
Henrik Schalech
Agile Scrum
Agile Scrum spiller godt sammen med Lean og har mange fælles elementer.
25. May, 2022
Morten Friis Jacobsen
Forandringsledelse
Hvordan opnås en succesfuld forandring? De bedste værktøjer er ærlighed...
12. April, 2022
Pernille Landbo & Ann Møller Svendsen
SIPOC
SIPOC er et værktøj, som oftest anvendes i Define-fasen i Six Sigma og i...
8. Marts, 2022
Kion Schmeltzer
Hvorfor måle CO2 aftryk?
Evnen til at kunne svare på CO2-spørgsmål er blevet vigtig for...
28. Februar, 2022
Henrik Schalech
Fastholdelse af TWI jobinstruktion
Hvordan du kan sikre den interne træningskultur gennem...
31. Januar, 2022
Allan B. Rix
Hvad er TWI?
Hvordan en virksomhed kan arbejde med standardiseret arbejde og dermed...
26. Januar, 2022
Allan B. Rix
Grøn omstilling med Lean
Hvordan du kan starte grøn omstilling i din virksomhed ved at bruge Lean...
10. December, 2021
Henrik Schalech
Hvad er Lean Ledelse?
Hvordan du gennem god ledelse kan få medarbejderne motiveret...
2. December, 2021
Ann Møller Svendsen & Pernille Landbo
Lean hos HORN Bordplader
Den midtjyske bordpladefabrik har samarbejdet med...
16. November, 2021
Henrik Schalech
Hvad er Toyota Kata?
Med Toyota Kata kan du skabe en forbedringskultur, der sikrer...
29. Oktober, 2021
Morten Friis Jacobsen
Hvad er Lean Six Sigma?
I både Lean og Six Sigma stræbes efter værdi for kunden, den højest...
8. Oktober, 2021
Kion Schmeltzer
Hvad er Six Sigma?
Six Sigma sikrer, at man arbejder struktureret med data og...
8. Oktober, 2021
Kion Schmeltzer
Hvad er Lean?
Hvad er Lean? Det spørgsmål får vi stillet utallige gange, og ofte...
8. Oktober, 2021
Morten Friis Jacobsen
Toyota Kata hos Carletti
Lean Akademiet har hjulpet Carletti med at optimere produktionen...
8. Oktober, 2021
Morten Friis Jacobsen